Myślisz o wbudowaniu nowego urządzenia grzewczego do swojego domu? Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, czy będzie on na pewno spełniał Twoje potrzeby. Coraz więcej osób decyduje się z uwagi na kompaktowość na piece dwufunkcyjne.
Nowoczesne piece dwufunkcyjne – zasady działania
Kocioł gazowy zawiera obudowę z palnikami i wymiennikiem ciepła. Posiada również rurę współosiową, przez którą odprowadzane są spaliny. W zamkniętej komorze ciąg jest zapewniony poprzez dmuchawę. Komora ukierunkowana jest na zewnątrz budynku, gdzie rury są ze sobą splecione. Nowoczesne piece dwufunkcyjne zasysają powietrze za pomocą rury, a następnie gaz spalinowy jest kierowany do atmosfery. Ze względu na wymuszony ciąg znika konieczność montowania pionowego komina, a rura wylotowa jest projektowana w najbliższej ścianie. Wypalanie gazu ma miejsce, dzięki palnikom wentylatorowym. Wyposażone są w osobny wentylator, który zasysa powietrze. Takich rozwiązań nie ma w konwencjonalnych urządzeniach atmosferycznych. Nowoczesne piece dwufunkcyjne potrafią przenosić energię ze spalonego paliwa do nośnika ciepła za pośrednictwem wymiennika. Wymienniki tego typu są zazwyczaj wykonywane z żeliwa, miedzi lub stali.
Nowoczesne piece dwufunkcyjne – jakie urządzenie wybrać?
Pojemność kotłów jest determinowana przez wymiary oraz wagę. Funkcjonalność z kolei jest uzależniona, od liczby obwodów. Lekkie kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą są rekomendowane w małych mieszkaniach oraz pomieszczeniach gospodarczych, gdzie mogą zawisnąć na ścianie. Nowoczesne piece dwufunkcyjne nie służą tylko do ogrzewania budynku, lecz także dostarczają ciepłą wodę użytkową.
Nowoczesne piece dwufunkcyjne – ścienne i podłogowe
Największą moc osiągają piece podłogowe. Modele podłogowe cechują się większą niezawodnością, która jest potwierdzona żywotnością. Z kolei ścienne rozwiązania są bardzo kompaktowe, dzięki czemu można je montować w małych mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni.