Ogrzewanie za pomocą gazu jest niezwykle komfortowe, ponieważ zapewnia między innymi bezobsługowe użytkowanie. Co więcej, taka instalacja jest przyjazna środowisku, a koszty jej eksploatacji są niskie. Pomimo tylu zalet wiele osób wciąż się obawia montować taką instalację. Poniżej przedstawiamy kilka cennych informacji, które trzeba znać przed wyborem instalacji gazowej. Zapraszamy do lektury!
Instalacja gazowa – rodzaje
Gaz należy do grupy konwencjonalnych paliw energetycznych. Paliwo to cieszy się dużą popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych, a także posiadaczy mieszkania w zabudowie wielorodzinnej. Gaz wykorzystywany jest do ogrzewania budynku, przygotowywania posiłków (kuchenki gazowe) oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Instalacja gazowa może przyjmować dwie formy tj. LPG oraz gaz ziemny. LPG to gaz płynny, który magazynowy jest w zbiorniku znajdującym się na zewnątrz budynku, natomiast gaz ziemny jest dostarczany za pomocą specjalnej instalacji gazowej.
Instalacja gazowa poprowadzona do domu jednorodzinnego stanowi układ przewodów do urządzeń prowadzonych zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Instalacja ta składa się z przyłącza poprowadzonego od gazociągu, kurka głównego, dopływu rozdzielczego, szafki gazowej, pionu oraz przewodów użytkowych, które dostarczają gaz do poszczególnych urządzeń.
Kotłowania gazowa
Kotły gazowe dostępne na rynku można zakupić w różnych gabarytach. Nabywając na przykład mały kocioł dwufunkcyjny, możemy go zawiesić na ścianie i dodatkowo nie wymaga obsługi. Jeśli natomiast mamy duże zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową najlepiej zainwestować w kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem na ogrzewaną wodę. Wtedy warto zaplanować miejsce takiego urządzenia zgodnie z miejscem występowania przyłącza gazowego. Kotłownię najlepiej wtedy wyposażyć w niezamykany otwór nawiewny, który powinien znaleźć się 30 cm nad podłogą. Takie rozwiązanie zapewni najwyższe bezpieczeństwo.