Dobrze zaprojektowana i wykonana kotłownia gwarantuje bezpieczeństwo dla domu i domowników. Najważniejsze, aby prawidłowo zaprojektować pomieszczenie tego typu trzeba zacząć od zera i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i przepisy budowlane. W tym artykule podpowiadamy jak w poprawny sposób zaprojektować kotłownię. Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu!
Po co projekt kotłowni?
W projekcie domu projektant może przemyśleć każdy układ pomieszczenia i jego funkcję. Inaczej jest z gotowymi projektami domów, gdzie pewne rozwiązania projektowe już są narzucone. Projekty tego typu zazwyczaj powstają z myślą o zapewnieniu najlepszej aranżacji, lecz bez znajomości wyboru źródła ciepła, przez co zazwyczaj brakuje miejsca na kotłownie. Czasami wystarcza mały kocioł gazowy, ale co w przypadku gdy chcemy zamontować duży kocioł z osobnym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową? Wtedy trzeba zmienić funkcję jednego pomieszczenia, tak aby zmiany nie wpływały na wcześniej założony komfort mieszkaniowy.
Poprawny projekt kotłowni na paliwo stałe a przepisy
Projekt kotłowni musi być wykonany zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w normie PN-87/B-02411. Zgodnie z tymi przepisami kotły o mocy do 10 kW można instalować w pomieszczeniach niemieszkalnych o kubaturze, co najmniej 4 m3 na 1 kW. Do projektowanego paleniska należy zapewnić dopływ powierza w ilości, co najmniej 10 m3. Kotłownia o mocy 25 kW powinna być osobnym pomieszczeniem. Projektując pomieszczenie kotłowni, musimy spełnić mnóstwo założeń. Na przykład kocioł musi stać na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych zabezpieczonym motelowymi kątownikami. Projekt kotłowni powinien uwzględniać dostęp do światła sztucznego, jeśli do pomieszczenia nie wpada światło dzienne. Wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m, natomiast w istniejących budynkach, gdzie właściciel chce zmienić funkcję pomieszczenia wysokość, musi wynosi minimum 1,9 m przy zapewnieniu obowiązkowej wentylacji działającej w sposób poprawny.