Kocioł kondensacyjny będący symbolem nowoczesnego ogrzewnictwa to świetnie alternatywa dla tradycyjnych kotłów. Podczas projektowania instalacji grzewczej warto wziąć pod uwagę zastosowanie tego nowoczesnego urządzenia, jeśli chcemy cieszyć się oszczędnościami oraz przyczyniać się do ochrony środowiska przyrodniczego.
Czym jest piec kondensacyjny?
Piec kondensacyjny to fundament instalacji centralnego ogrzewania, w którym dochodzi do wytwarzania ciepła, a następnie rozprowadza ciepło po całym domu. Urządzanie wyróżnia się zamkniętą komorą spalania oraz działaniem bazującym na procesie kondensacji. Piece kondensacyjne gazowe skraplają parę wodną znajdującą się w spalinach, a następnie wykorzystując odzyskaną energię.
To właśnie powyższy proces umożliwia efektywne wykorzystanie energii. Dzięki temu
piece kondensacyjne gazowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką sprawnością cieplną i energooszczędnością. W rezultacie okazuje się, że na tle innych pieców spalających inne rodzaje paliwa są one ekologiczne oraz tanie w eksploatacji.
Piece kondensacyjne gazowe a tradycyjne piece
Przejdźmy na początek do podobieństw. Zasada działania pieców kondensacyjnych oraz tradycyjnych jest podobna. Odnosząc się do różnic, należy zwrócić uwagę, że piece kondensacyjne gazowe stosują kondensację wykorzystującą energię z pary wodnej, podczas gdy ta sama para wodna w tradycyjnych kotłach jest wypuszczana do atmosfery. Specyficzna budowa pieca kondensacyjnego zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania niż w klasycznych rozwiązaniach. Wykorzystane od produkcji tych urządzeń lepsze surowce dają większą wytrzymałość oraz żywotność. Podobnie jak tradycyjne urządzenia grzewcze, piece kondensacyjne wyposażone są w wymiennik ciepła. Sama konstrukcja jednak tego elementu różni się w obu przypadkach. Piece kondensacyjne gazowe mają specjalistyczny odbiornik obniżający temperaturę spalin, co umożliwia kondensację. To z kolei wymaga zastosowania wytrzymałych materiałów, które są odporne na kwaśne odczyny skroplin.