Nowoczesne kotły kondensacyjne pozwalają na spore oszczędności, a dodatkowo nie wpływają negatywnie na środowisko przyrodnicze. Projektując dom, warto rozważyć jedynie najlepsze rozwiązania grzewcze. W tym artykule zajmujemy się kotłami kondensacyjnymi. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest piec kondensacyjny oraz ile kosztuje, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym są piece kondensacyjne?
To kluczowe urządzenie zasilające centralne ogrzewania. Zachodzi w nim wytwarzanie ciepła, które jest rozprowadzane po całym domu. Piece kondensacyjne wyróżniają się na tle innych rozwiązań zamkniętą komorą spalania i działaniami realizowanymi za pomocą kondensacji, czyli procesu skraplania pary wodnej zalegającej w spalinach. To właśnie wspomniany proces umożliwia odzysk i dalsze wykorzystanie spalania energii. Dzięki temu kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną i energooszczędnością. W rezultacie urządzenia te są bardzo ekologiczne oraz tanie w eksploatacji, dlatego taka inwestycja jest niezwykle opłacalna.
Czy piece kondensacyjne mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym?
Piece kondensacyjne świetnie sprawdzają się jako źródło ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że urządzeniom tym współpraca najlepiej układa się z systemami niskotemperaturowymi. Oznacza to, że decydując się na piec kondensacyjny, trzeba wybrać system, który dostarcza wodę grzewczą o odpowiednio niskiej temperaturze. W przeciwnym razie proces kondensacji nie byłby możliwy. Systemy ogrzewania podłogowego zazwyczaj są systemami niskopodłogowymi, dlatego piece kondensacyjne bardzo dobrze z nimi współpracują.
Ile kosztują piece kondensacyjne?
Chcąc zakupić piec kondensacyjny, trzeba przygotować się na minimalny wydatek rzędu 4000 tysięcy złotych. Urządzenia z górnej półki potrafią kosztować nawet 15 tysięcy złotych. Różnice wynikają z różnorodnych parametrów oraz typów (mamy do dyspozycji piece jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne).