Piec gazowy kondensacyjny – budowa i zasada działania

W spalinach kotłów kondensacyjnych występuje para wodna. W tradycyjnych kotłach jest ona uwalniana do atmosfery, natomiast kondensacyjne piece odzyskują z niej energię do ogrzewania. Dowiedz się, jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny i jak działa. Te informacje z pewnością Ci się przydadzą przy wymianie źródła ogrzewania.

Proces kondensacji

Jak już wspominaliśmy, piecyk gazowy kondensacyjny bazuje na procesie kondensacji. To proces, w którym substancja zmienia stan skupienia. Między substancją a otoczeniem następuje wymiana energii. Energia jest odzyskiwana dlatego, że para wodna jest skraplana – czy z gazu jest zmieniana w ciecz, a następnie jest oddana do otoczenia.

Czy piecyk gazowy kondensacyjny jest opłacalny?

Kondensacyjne kotły grzewcze są obecnie najnowocześniejszymi urządzeniami grzewczymi. Dzięki temu eksploatacja takich urządzeń jest o wiele tańsza niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Kotły kondensacyjne są niestety droższe, lecz zwracają się już po 4 latach. Przez długi okres specjaliści twierdzili, że produkcja takich urządzeń jest nieopłacalna, jednak postęp technologiczny przyczynił się do zmiany ich zdania. Pojawienie się nowych technologii produkcyjnych spowodowało, że zbudowanie niezawodnego piecyka kondensacyjnego stało się proste i stosunkowo tanie.

Jak piecyk gazowy kondensacyjny współpracuje z ogrzewaniem podłogowym?

Piecyk gazowy kondensacyjny to bardzo uniwersalne urządzenie, które współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Ponieważ projektanci od razu przyjmą zasadę, że temperatura czynnika grzewczego w centralnej sieci wynosi 55 stopni Celsjusza, natomiast czynnika powracającego o 10 stopni Celsjusza mniej. Oczywiście można przyjąć również niższe parametry, lecz trzeba zastanowić się, czy będzie miało to zasadność ekonomiczną, bo w takiej sytuacji powierzchnia grzewcza może być większa, tym samym trzeba zakupić więcej rur. Z tego względu przyjmuje się, że każdy piecyk gazowy kondensacyjny dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.