Na czym polega program Czyste Powietrze?

Program stworzony przez rząd o nazwie Czyste Powietrze rozpoczął się w 2018 roku i planowo ma trwać do 2029 roku. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery, które są wytwarzane między innymi przez stare piece węglowe. Zanieczyszczenia mieszają się z powietrzem, wytwarzając smog niebezpieczny dla człowieka.

Program Czyste Powietrze – jaki cel?

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować choroby układu krążenia oraz wywołać niewydolność oddechową. Smog negatywnie wpływa również na florę i faunę, dlatego tak ważne jest, aby redukować emisje zanieczyszczeń do atmosfery. W tym celu powołano rządowy program czyste powietrze mający na celu pozbycie się starych pieców. Program realizowany jest poprzez przekazywanie dofinansowań wnioskodawcom ubiegających się o wymianę pieca oraz wykonanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Program ma największą popularność na Śląsku oraz Mazowszu, ponieważ tam najwięcej Polaków ogrzewa domy starymi piecami na węgiel. Wnioski o dofinansowanie można składać do 2027 roku, a więc jeszcze jest dużo czasu na skorzystanie z takiej rządowej pomocy. Należy jednak pamiętać, że program czyste powietrze działa na zasadach refundacji. Oznacza to, że osoba będąca beneficjantem musi zainwestować w nowy piec, a następnie może starać się o częściowy zwrot kosztów.

Program Czyste Powietrze – szczegóły

Program czyste powietrze zakłada wykorzystanie przyznanych środków finansowych na termomodernizację domu poprzez zmianę urządzenia grzewczego lub docieplenie domu. W ramach programu rządowego można zakupić kocioł na węgiel (oparty o nowoczesnej technologii spalania), kocioł olejowy, kocioł gazowy czy kocioł na ekogroszku. Beneficjenci również mogą liczyć na wsparcie, gdy dokonają zmiany okien lub wymienią izolację ścienną. Na ten moment maksymalna kwota dofinansowania wynosi około 53 tysiące złotych. Kwota dofinansowania zależy od comiesięcznych dochodów wnioskodawcy.