Jaką pompę ciepła wybrać?

Czy dobrej jakości pompa ciepła musi kosztować co najmniej 30 tysięcy złotych? Przecież na rynku są dostępne pompy ciepła za połowę powyższej kwoty. Często ludzie mawiają „po co przepłacać”. Jednak w przypadku tego urządzenia nie warto być skąpym.

Jaka pompa ciepła jest dostępna u polskich producentów?

Analizując rynek pomp ciepła, można stwierdzić, że jest pełen polskich producentów specjalizujących się w tych urządzeniach. Jeśli ktoś zna się na instalacjach grzewczych, z pewnością pozna nazwy kilku czołowych polskich producentów. Dostęp do takich urządzeń spowodował zmiany na rynku pieców węglowych. Zmiany zaczęły się w 2017 roku, kiedy zakazano produkcji tanich kotłów emitujących śmierdzące zanieczyszczenia. Władze rządowe, a potem lokalne, wykonując programy ekologiczne, oferują dofinansowania, aby wszystkie stare kopciuchy zniknęły do 2022 roku. Na zmiany na rynku grzewczym wpłynęły również postęp technologiczny, poprawiając osiągi pomp ciepła oraz zachowania konsumentów, którzy zaczęli sobie bardziej cenić komfort i wygodę od oszczędności finansowych.

Obecnie piece węglowe z każdym dniem znikają z polskich domów na rzecz pomp ciepła typu powietrze-woda. Taki efekt, jednak był przewidziany już kilka lat temu. Wielu producentów węglowych kotłów zaczęło równolegle rozwijać biznes z pompami ciepła.

Powstaje zatem pytanie: jaka pompa ciepła od polskiego producenta? Odpowiedź niestety nie może być jednoznaczna, ponieważ dana pompa ciepła musi pasować do konkretnej instalacji. Specjaliści odradzają wykonywania przewymiarowanie pompy ciepła. Zanim zdecydujemy się na konkretnego polskiego producenta, dobrze jest zweryfikować serwis, który u wielu polskich firm jest pietą achillesową. Na rynku widać zasadę, że gdy firma jest niewielka, to serwis jest ograniczony. Najlepiej wybrać urządzenie od producenta działającego na rynku wiele lat, od którego zakup nie będzie żadnym ryzykiem. Dostęp do dobrych serwisantów to podstawa komfortu użytkowania pompy cieplnej.