Elektryczny podgrzewacz do wody – zalety i wady

Elektryczny podgrzewacz do wody jest urządzeniem przepływowym o mało ekonomicznych cechach. Stosuje się takie urządzenie wszędzie tam, gdzie modernizacja jest niemożliwa. Co warto wiedzieć o elektrycznym podgrzewaczu wody? W tym artykule przedstawiamy zalety i wady takiego urządzenia.

Za wygodę trzeba płacić

Wygoda ma swoją określoną cenę. Oczywiście chodzi o duże zużycie energii. Rosnące koszty prądu sprawiły, że takie urządzenia się po prostu średnio opłacają. Stosuje się tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania innego źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Taka sytuacja najczęściej występuje w starych domach, gdzie występuje mnóstwo ograniczeń instalacyjnych. Łazienka jest zazwyczaj podłączona do pojemnościowego podgrzewacza. Oddalona kuchnia o kilka pomieszczeń znajduje się poza obiegiem wody. W takiej sytuacji konieczne jest alternatywne źródło ciepła i tutaj z pomocą przychodzi elektryczny podgrzewacz do wody. Dużą zaletą takich urządzeń jest ich wielkość i duża swoboda w montażu. Niewielkie urządzenia o mocy kilku watów można podłączyć już do gniazdka elektrycznego. Jednopunktowe urządzenia zazwyczaj dla wygody są montowane albo pod zlewem lub pod sufitem. Wygląd urządzeń tego typu jest bardzo estetyczny.

Jak obniżyć koszty?

Pojemnościowe podgrzewacze do wody są o wiele tańsze od tych przepływowych. Zużywają jednak one więcej energii. Dlatego montując, warto takie urządzenie postawić na odpowiednie zabezpieczenia i włączać tryb nocny. Decydując się na takie urządzenie, musimy być przygotowani na zwiększone rachunki za zużycie energii elektrycznej. Wyższe rachunki jednak są kosztem za dostęp do ciepłej wody użytkowej, a więc warto. Dużą zaletą takich urządzeń jest szeroki wybór pod względem pojemnościowym. Dzięki temu nie przepłacimy, ponieważ możemy dopasować dany model o konkretnej pojemności do naszych indywidualnych potrzeb.

Ciekawą alternatywą są również podgrzewacze wody działające na gaz. Spotykane są w budownictwie z lat 80. i 90. Chodzi oczywiście o bloki z wielkiej płyty. To popularne junkersy. Obecnie producent nadal rozdaje karty na rynku i proponuje wiele nowoczesnych rozwiązań.